Jednym z podstawowych sposobów leczenia zbyt wolnej pracy serca, szczególnie z towarzyszącymi objawami klinicznymi pod postacią zasłabnięć i utrat przytomności, jest wszczepienie i regularna kontrola stymulatora (rozrusznika) lub kardiowertera serca.
Kontrola rozruszników lub kardiowertera to badanie mające na celu ocenę poprawności działania systemu stymulującego.
Badanie to wykonuje specjalista kardiolog za pomocą specjalnego programatora- dysponujemy sprzętem marki: ST JUDE MEDICAL, BIOTRONIK, MEDTRONIC.
O terminie pierwszej kontroli pacjent zostaje poinformowany w dniu wypisu ze szpitala.
Istnieją różne typy stymulatorów indywidualnie dobierane dla pacjenta, tak aby zapewnić optymalny rodzaj stymulacji. Dlatego w zależności od rodzaju wykonanego zabiegu pierwsze kontrole odbywają się w terminie po 2 lub 4 tygodniach i są bezpłatne.
Jest to okres stabilizacji, zarówno progu stymulacji, jak i sterowania spontanicznych potencjałów serca. W trakcie pierwszej wizyty po zabiegu oprócz badania fizykalnego oraz badania EKG lekarz dokonuje pomiaru progu stymulacji oraz sterowania i na podstawie uzyskanych wartości zaprogramowuje energię (amplitudę i szerokość) impulsu oraz czułość kanału przedsionkowego i/lub komorowego.
Następnie, wizyty kontrolne powinny odbywać się w półrocznych odstępach. Pomogą ustalić, czy u pacjenta wystąpiły zaburzenia pracy serca, sprawdzić stan techniczny urządzenia, a w razie potrzeby umożliwia jego przeprogramowanie.