Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to częsta choroba, której towarzyszą nieprzyjemne doznania w okolicy kciuka, palca wskazującego oraz palca serdecznego. Chory odczuwa mrowienie, drętwienie, które składają się na ogólny dyskomfort. Objawy te często pojawiają się w nocy wybudzając pacjenta ze snu.
Zespół cieśni nadgarstka objawy
- mrowienie w okolicy kciuka i palców: wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego;
- zanik mięśni kłębu kciuka;
- osłabienie chwytu;
- niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść;
- brak precyzji i ograniczenia ruchów;
- wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów;
Diagnostyka w zespole cieśni nadgarstka (ZCN)
Pacjent uskarżający się na opisane wyżej objawy powinien przede wszystkim skonsultować się z lekarzem ortopedą w celu ustalenia diagnostyki, leczenia i eliminacji objawów.
Badania wspierające diagnostykę:
- badanie USG;
- badanie rezonansem magnetycznym (MRI);
- ocenę przewodnictwa nerwowego i elektromiogram, czyli EMG – to badanie wykonuje się, aby ocenić ewentualną utratę przewodnictwa w nerwie pośrodkowym.
Zespół cieśni nadgarstka leczenie
Zespół cieśni nadgarstka leczenie przy wczesnych i mało nasilonych zmianach, może polegać na zastosowaniu szyny na nadgarstek i podaniu do kanału nadgarstka środka sterydowego o działaniu miejscowym, przeciwzapalnym.
W większości przypadków, jedyną skuteczną formą leczenia jest leczenie operacyjne. Zabieg zespołu cieśni nadgarstka najczęściej wykonywana jest w sposób klasyczny, czyli przecina się skórę, tkankę podskórną, rozcięgno dłoniowe i dociera się do troczka zginaczy, który się przecina. Zwiększenie objętości kanału nadgarstka jest istotą leczenia zespołu.
Zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
Kwalifikacje do zabiegu
W naszym ośrodku w Tarnowie kwalifikacje do zabiegu zespołu cieśni nadgarstka wykonuje specjalista ortopedii i traumatologii, doktor Tomasz Witek a w Nowym Sączu doktor Michał Budziakowski