Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, którą potocznie nazywa się zniekształcenie w postaci palucha koślawego. Zaniepokoić powinna nas sytuacja kiedy zauważymy u siebie, że paluch rotuje się a nawet zachodzi nad lub podchodzi pod drugi palec.
Schorzenie na samym początku nie powoduje żadnych dolegliwości u pacjentów, natomiast postępująca deformacja stawu prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych oraz zaczerwienienia i opuchlizny w miejscu chorego stawu. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do mikrourazów okołostawowych i wśródstawowych, które w efekcie prowadzą do powstania stanu zapalnego.
Ortopeda podczas konsultacji specjalistycznej w Intercard dokonuje oceny stopnia deformacji stawu i okolicznych tkanek, sprawdza bolesność trzeszczki i kaletki stawowej jak również ruchomość i funkcjonalność całej stopy w celu podjęcia decyzji o kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.
Operacja haluksów składa się z procedur obejmujących tkanki miękkie oraz różnego rodzaju osteotomii pierwszej kości śródstopia lub paliczka bliższego palucha. Przecięte kości, w zależności od wybranej techniki operacyjnej, zostają zespolone za pomocą klamer, płytek lub śrub.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Powodzenie zabiegu na haluksy zależy w dużej mierze od tego, jak ściśle przestrzega się zaleceń lekarza podczas pierwszych kilku tygodni po operacji. Poza wybranymi przypadkami, pacjent już pierwszego dnia po zabiegu może chodzić w specjalnym obuwiu pooperacyjnym z pełnym obciążeniem kończyny. Ważne jest, aby przejść pełną rehabilitację u doświadczonego fizjoterapeuty.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- ból stawu środstopno-palcowego I, uniemożliwiający noszenie obuwia lub wręcz poruszania się
- deformacja stopy
- zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi
- ograniczenie ruchomości stawu
- względy kosmetyczne
Nasi specjaliści
Umów się na wizytę odpłatnie
Zespół Poradni Specjalistycznych
ul. płk. J. Kilińskiego 68
tel.: +48 18 547 30 40
tel.: +48 18 540 02 00
email: poradnia-ns@intercard.net.pl