Opadająca stopa to dolegliwość, która pojawia się najczęściej u pacjentów z różnorodnymi problemami neurologicznymi. Zazwyczaj jej przyczyną jest porażenie nerwu strzałkowego, stanowi też powikłanie po udarze lub przebytym urazie.
Diagnostykę przeprowadza lekarz ortopeda, neurolog lub neurochirurg. Najpierw przeprowadzany jest dokładny wywiad dotyczący okoliczności, po których nastąpiło opadanie stopy. Następnie obserwowany jest chód pacjenta. Kolejnym etapem jest skierowanie pacjenta na dalsza diagnostykę obrazową (USG stopy, rezonans magnetyczny stopy) umożliwiają dokładną lokalizację struktury uciskającej nerw, co ułatwia zaplanowanie ewentualnego zabiegu odbarczającego.
W związku z tym, że rolą mięśnia piszczelowego tylnego jest także stabilizacja łuku podłużnego stopy, zabieg może być wykonany tylko u wybranych pacjentów po szczegółowej kwalifikacji której dokonuje lekarz Intercard.
Operacja polega na zmianie przebiegu ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego tak, aby zamiast zginać podeszwowo stopę jego aktywność skutkowała zgięciem grzbietowym stopy.
Po zabiegu staw skokowy unieruchamiany jest opatrunkiem gipsowym na okres 6 tygodni. Po upływie tego czasu pacjent może zacząć obciążać kończynę, chodząc w specjalnej zdejmowanej ortezie stopowo-goleniowej typu Walker. Prowadzona jest również fizjoterapia, której głównym celem jest reedukacja funkcji mięśnia piszczelowego tylnego i nauka poprawnego chodu. Do 3 miesięcy po zabiegu należy unikać nadmiernego zgięcia podeszwowego stopy, by nie doprowadzić do rozciągnięcia przemieszczonego ścięgna.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- zaniki mięśni i czucia w obrębie stopy oraz całego nerwu strzałkowego
- przykurcze mięśni wywołujące rozwój stopy końsko – szpotawej
- ból, mrowienie czy drętwienie stopy
Nasi specjaliści
Umów się na wizytę odpłatnie
Zespół Poradni Specjalistycznych
ul. płk. J. Kilińskiego 68
tel.: +48 18 547 30 40
tel.: +48 18 540 02 00
email: poradnia-ns@intercard.net.pl