Zerwanie więzadła krzyżowego tylnego – PCL powoduje niestabilność stawu kolanowego, nieprawidłowe ustawienie kości piszczelowej względem kości udowej oraz skłonność do nadmiernej rotacji zewnętrznej. Wskutek niewłaściwego rozkładu sił, działających na staw kolanowy, dochodzi do nadmiernego przeciążenia chrząstki stawowej, co przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych. Pacjent odczuwa ból, niepewność podczas chodu oraz nieprzyjemne uczucie zbaczania kolana na bok.
Przygotowanie do zabiegu obejmuje wywiad z pacjentem, badanie fizykalne i badania obrazowe – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego w Intercard. Po przeanalizowaniu aktualnego stanu klinicznego, pacjentowi jest proponowany schemat dalszego postępowania i kwalifikacjia do wykonania zabiegu.
Zabieg przeprowadzany jest z małych nacięć skóry, pod kontrolą kamery endoskopowej. Materiałem używanym do przeszczepu jest własna tkanka pacjenta (więzadłowa lub ścięgnista) pobierana z niewielkiego nacięcia w okolicy operowanego stawu.
Przez kilka tygodni pacjent musi współpracować z fizjoterapeutą i intensywnie ćwiczyć, celem jak najszybszego powrotu do sprawności. W pierwszej dobie po zabiegu rozpoczyna się rehabilitacja, która potrwa wiele tygodni. Po zabiegu zazwyczaj na staw kolanowy zakłada się ortezę, która zapobiega przesunięciom powierzchni kości piszczelowej i udowej, co wpływa na ograniczenie możliwości uszkodzenia przeszczepu PCL.
Powrót do zakresu ruchu, który umożliwia swobodne poruszanie się, aktywność zawodową i wykonywanie codziennych czynności wynosi około 2-3 miesięcy (może być dłużej ) w zależności od zakresu uszkodzeń stawu kolanowego, stanu ogólnego, postępów rehabilitacji. Powrót do sportu powinien mieć miejsce nie wcześniej niż po upływie pół roku, przy czym wymaga bezwzględnej oceny lekarza.
Wskazania do wykonania badania:
- rozległe uszkodzenia stawu kolanowego – z współtowarzyszącym zerwaniem więzadła krzyżowego przedniego
- złamania nasady bliższej kości piszczelowej
- uszkodzenia chrząstki stawowej, włącznie z oderwaniem chrzęstno – kostnych ciał wolnych
- przewlekły ból, uniemożliwiający choremu normalne funkcjonowanie
Nasi specjaliści
Umów się na wizytę odpłatnie
Zespół Poradni Specjalistycznych
ul. płk. J. Kilińskiego 68
tel.: +48 18 547 30 40
tel.: +48 18 540 02 00
email: poradnia-ns@intercard.net.pl