Przyczyn powstawania sztywnego i bolesnego palucha jest wiele. Powstaje on najczęściej w wyniku wad wrodzonych stóp, deformacji pourazowych pierwszego stawu śródstopno – palcowego, jako powikłanie po operacji stopy.
W niektórych przypadkach operacja chirurgiczna jest jedynym sposobem na zlikwidowanie lub zmniejszenie bólu. Istnieje kilka metod operacji stosowanych w leczeniu palucha sztywnego. Wybierając procedurę lub połączenie kilku metod, dostosowanych do danego przypadku, chirurg weźmie pod uwagę stopień deformacji, określony w oparciu o zdjęcie rentgenowskie, wiek pacjenta oraz poziom aktywności i inne czynniki.
W naszej klinice wykonujemy m.in. zabieg osteotomii i cheilektomii. Oba zabiegi wykonywane są przez naszych specjalistów ortopedów w przypadku średnio nasilonych zmian zwyrodnieniowych.
- cheilektomia to chirurgiczne usunięcie około ¼-⅓ grzbietowej części głowy I kości śródstopia wraz z osteofitami. Dzięki temu uzyskujemy zmniejszenie dolegliwości bólowych i zazwyczaj zwiększenie zakresu ruchomoś
- osteotomie I kości śródstopia – zazwyczaj wykonuje się osteotomie skracające I kość śródstopia. Dzięki skróceniu uzyskujemy rozluźnienie stawu, poprawę ruchomości i zmniejszenie bólu. Na ogół uzyskujemy również spowolnienie zmian zwyrodnieniowych.
- osteotomie paliczka podstawnego palucha – najczęściej wykonywana jest osteotomia Moeberga – polega na wycięciu fragmentu kostnego z grzbietowej części paliczka podstawnego palucha. Następnie zagina się paliczek ku górze. Dzięki temu uzyskujemy bardziej uniesione ustawienie palucha.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- powstawania osteofitów (wyrośli kostnych) w obrębie stawu śródstopno-paluchowego
- uszkodzenia chrząstki stawowej
- przewlekły stan zapalny oraz odsłonięcie zakończeń nerwowych znajdujących się w warstwie podchrzęstnej
Nasi specjaliści
Umów się na wizytę odpłatnie
Zespół Poradni Specjalistycznych
ul. płk. J. Kilińskiego 68
tel.: +48 18 547 30 40
tel.: +48 18 540 02 00
email: poradnia-ns@intercard.net.pl